Blogový článek specializující se na problematiku hypermobility u lidí. Naleznete v něm informace od fyzioterapeutky.
Mnozí z nás již párkrát obdivovali ohebnost gymnastů nebo jogínů v náročných ásanách a polohách. Maminky by o tom uměly také říci své při sledování svých malých ratolestí, které se v jistém věku svou ohebností podobají špičkovým baletkám.
Ale kdy je mobilita kloubů zdravá a prospěšná a kdy se již stává nebezpečným nepřítelem, který ohrožuje vaše
klouby a šlachy?
Zda je vaše mobilita zdravá vám na základě několika základních
testů pomůže určit vystudovaný fyzioterapeut.
Zdravou ji nazýváme proto, protože jistý pohyb v kloubech podporuje správný odvod metabolitů, zlepšuje hyperémii a také tvorbu synovie. Udržuje se pevnost a pružnost šlach spojená s optimálně nataženými a posílenými svaly. Celé tělo je pevné, stabilní a ohebné.
Špatnou mobilitou – tzn. hypermobilitou nazýváme stav, kdy je kloub velmi laxní (volný). Během stoje si například můžeme všimnout nepřirozeně přepnutých kolen, volných kloubů na prstech a v horším případě může docházet až k opětovným subluxacím a luxacím (vykloubením).
Kromě vykloubení hrozí i deformace kloubů, vzniká impingement syndrom, syndrom nestabilního kolena, hernie, protruze, kompenzační blokády a jiné.
Co se s tím dá dělat?
Pokud se vám hypermobilita potvrdí, nezoufejte. Je to léčitelný stav, který není nutné
řešit medikamenty ani operativně. Léčba je volena konzervativně, pohybem. Během cvičení se
nepodporují krajní, neboli hypermobilní polohy, ale klade se důraz na zpevnění a zastabilizování
těla. Klouby jsou nastavovány během cviků do přesných výchozích poloh a celé cvičení probíhá v
pomalejším tempu.
Vhodnými metodami jsou například prvky z DNS, ACT, core cviky, silový trénink a mnoho jiných metod, které vám fyzioterapeut po důkladném zvážení "ušije na míru". Strach o ohebnost mít nemusíte. Jediné, co ztratíte, bude vaše bolest a vaše tělo vám časem poděkuje příjemným pocitům z každodenního pohybu.
Fyzioterapeutka Dominika působí na pobočce Hraniční.
Máte zájem o personalizovaný jídelníček nebo konzultaci s naší výživovou poradkyní? Ozvěte se nám prosím prostřednictvím formuláře nebo telefonicky na 735 507 097 nebo mailem na info@efectfit.cz. Následně si dohodneme další postup a pomůžeme Vám se stravovacími návyky.
Jak a proč cvičit břicho, core? Jaké jsou časté vady nebo naopak, jaké cviky na břišní svaly jsou nejúčinnější? Dozvíte se v článku.
přečíst víceUvažujete, podle jakých faktorů si vybrat fitness centrum v Praze? Odpovězte si na 5 otázek v našem článku a možná vám to usnadní proces. Držíme palce!
přečíst vícePřečtěte si základní informace, správné provedení a časté chyby dvou velmi oblíbených cviků. Vyhněte se zranění při klikách či dřepech s EfectFitem.
přečíst vícePrvní trénink s osobním trenérem je u nás zdarma a bez závazků. Přihlaste se na něj prostřednictvím formuláře, telefonicky na 735 507 097, emailem na info@efectfit.cz nebo přes WhatsApp. Čas a termín úvodního tréninku sladíme tak, aby vyhovoval oběma stranám.
Více info o úvodním tréninku naleznete zde »