Jak a proč cvičit břicho, core? Jaké jsou časté vady nebo naopak, jaké cviky na břišní svaly jsou nejúčinnější? Dozvíte se v článku.
Core můžeme definovat jako skupinu svalů, jejichž hlavním úkolem je stabilizace a kontrola postavení pánve a páteře. Dostatečná síla zmiňovaného systému nám dopomáhá ke správnému nastavení a držení polohy těla. Tím nám přispívá ke snižování nadměrné zátěže na klouby a umožňuje snazší pohyb. Pro běžného člověka hraje významnou roli v každodenním životě, při vykonávání běžných činností jako je vstávání z postele, přenášení těžkých věcí nebo pro starší lidi možnost se stále aktivně věnovat vnoučatům.
Core se skládá z několika vrstev svalů, obecně ho můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Mezi svaly vnitřního coru patří bránice, transversus abdominis, hluboké multfidy a svaly pánevního dna. Mezi svaly zevního core patří přímý břišní sval, vnitřní a zevní obligy, quadratus lumborum a vzpřimovače páteře.
Z praktického hlediska se core nachází ve středu těla, kde se většina svalových řetězců transferuje v podobě síly do periferií (končetin).
Při tréninku vnitřní části core se soustředíme (jak jsme zmínili výše) na všeobecnou stabilizaci hlavně pánevní oblasti, která nám z biomechanického hlediska pomáhá předejít nadměrné rotaci obratlů při pohybu a tak přispívá k bezpečnějšímu pohybu páteře. Trénink vnějšího core nám napomáhá k lepší souhře svalů, které pracují společně, aby nám umožnily předklon, úklon a rovné držení těla.
Mezi nejčastější chyby při cvičení břicha a core systému považuji:
Jako příklad můžeme uvést klasický sed-leh, břišák. Lidé ho často začnou dělat, aniž by se dříve naučili správně dýchat v obyčejné poloze ležící na zádech či zvládli udělat pěkných 20 „zkracovaček“. A pak se diví, že je bolí při tom záda nebo cítí více stehna (ohýbače beder) než samotné břicho.
Elektromyografie (EMG) je diagnostická procedura, která zachycuje elektrickou aktivitu svalů a maximální vědomou kontrakci.
Na základě EMG vám nyní uvedeme nejúčinnější cviky na vnitřní i vnější část (názvy cvičení jsme nechali v anglickém jazyce, abyste si k nim snáze uměli najít a prohlédnout videa na youtube).
Vnitřní core:
Vnější core:
Shrnuli jsme pro vás 5 základních bodů, ke kterým přihlížejte při výběru osobního trenéra. Dokáže si jich všimnout i běžný člověk, nezkušený laik. Držíme palce.
přečíst víceBlogový článek specializující se na problematiku hypermobility u lidí. Naleznete v něm informace od fyzioterapeutky.
přečíst víceV článku vám nabízíme 12 jednoduchých tipů od výživové poradkyně, jak začít se změnou vašich stravovacích návyků.
přečíst vícePrvní trénink s osobním trenérem je u nás zdarma a bez závazků. Přihlaste se na něj prostřednictvím formuláře, telefonicky na 735 507 097, emailem na info@efectfit.cz nebo přes WhatsApp. Čas a termín úvodního tréninku sladíme tak, aby vyhovoval oběma stranám.
Více info o úvodním tréninku naleznete zde »