Blogový článok od osobného trénera 16

Co je to tedy ten strečink?

Myslím, že na tuto otázku zná odpověď každý, avšak si to na úvod raději shrňme... Strečink je soubor protahovacích cvičení nebo forma tělesného cvičení s cílem natáhnout sval resp. prodloužit jeho délku.

Podívejme se nejprve, proč bychom měli strečovat, jaké má pro nás strečink výhody a na co si dávat pozor, nejčastější chyby při strečinku.

Výhody strečinku:

  • Zvýšení pružnosti díky stimulaci produkce chemických látek, které mažou pojivovou tkáň. Plný rozsah pohybu v kloubu roztírá kloubní maz v celém kloubním pouzdře.
  • Snížení rizika zranění např. natažení, natržení svalu.
  • Zvýšení schopnosti vyvinout maximální sílu.
  • Zlepšení psychiky člověka, která se svaly tvoří jeden celek (uvolnění psychického napětí prostřednictvím strečinku).
  • Vzpřímenější držení těla.

Nejčastější chyby při strečinku:

  • Nedostatečné rozehřátí těla.
  • Přílišná nebo nedostatečná intenzita natahování.
  • Nesprávné provedení cvičení.
  • Zbytečné zvyšování délky svalů, které již mají dostatečnou délku.
  • Zapomínání a vynechávání ostatních zkrácených svalů.
  • Nevhodné zakomponování do tréninku.

V pokračování, druhé části článku, si řekneme, jaké druhy strečinků známe a kdy v rámci tréninku jej ideálně využívat pro jeho optimální efekt.

Děkujeme za pozornost :)

Druhy strečinku (nejpoužívanější):

  • Balistický strečink
  • Dynamický strečink
  • Statický strečink
  • PNF

Balistický strečink

Tento druh strečinku je více používán ve sportu. atletice. Využívá hlavně odrazy a švihy, při kterých se natažené svaly chovají jako pružiny. V těchto svalech se aktivuje strečinkový reflex. Pro běžnou populaci ale může znamenat spíše zranění než natažení svalu. Využívá se zejména v rozcvičení před hlavní částí tréninku.

Dynamický strečink

Spolu se statickým strečinkem nejvíce používaný způsob protahování svalů.

S balistickým strečinkem mají společné používání dynamických pohybů k natažení svalu, ale nepoužívá odrazy a pohupy resp. pohyb je více kontrolován.

Dynamický strečink zlepšuje dynamickou flexibilitu a je vhodné jej zařadit do rozcvičení.

Cvičení by se mělo provádět v sériích s počtem opakování 8-12 v závislosti na jednotlivci - které svaly má tužší a jaký typ tréninku ho čeká.

Statický strečink

Aktivní-statický strečink – často používaný je u různých druhů jógy. Cvičící se snaží natáhnout sval pomocí aktivace antagonistické (protilehlé) skupiny svalů a udržení v natažené poloze 10-15 vteřin. Další způsob je, že se do poloh dostaneme sami, kde strečujeme sval a držíme polohu až na okraj natažení, při čemž se sval pomalu prodlužuje.

Pasivní-statický strečink - pomáhá nám strečovat partner (trenér, fyzioterapeut) v uvolněné poloze při které je sval natáhnutý, nejčastěji vidíme na konci tréninku.

Pro dlouhodobý efekt by mělo být trvání statické polohy minimálně 1 minutu. Doporučuje se zejména po tréninku, ale mnoho autorů po silovém tréninku nedoporučuje statický strečink - hlavně na procvičování svalové partie z důvodu mikrotraum (mikrotrhlin) svalových vláken, které vznikly během tréninku. Může tak přijít následně ke zhoršené regeneraci. Statický strečink se nedoporučuje ani po tréninku, kde se trenér nebo fyzioterapeut snaží pomocí cvičení upravit posturální držení těla (zde je spíše vítán v rámci rozcvičení).

PNF

Proprioreceptivní neuromuskulární facilitace patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsoby zvyšování flexibility. PNF byl původně vyvinut jako metoda rehabilitace obětí mrtvice. Ve skutečnosti nejde o typ strečinku, ale techniky, ve které se kombinuje pasivní a izometrický strečink s cílem dosáhnout maximální statický flexibilitu. U PNF je skupina svalů nejprve pasivně natahována pomocí partnera. Následně cvičící provede izometrickou kontrakci proti odporu několik sekund (5-15), poté sval uvolní na pár sekund a partner ihned pokračuje v natahování dále.

A ještě jedna rada, upozornění na závěr - Někdo nemusí svaly strečovat vůbec nebo by ani neměl jako například hypermobilní lidé (kvůli volnosti vazů kolem kloubů, kde může při dynamickém pohybu dojít luxaci kloubu).

Více o hypermobilitě se můžete dočíst zde.

První
trénink

Vyplňte jednoduchý formulář

První krok k vašemu cíli za pouhých 20 sekund

První trénink s osobním trenérem je u nás zdarma a bez závazků. Přihlaste se na něj prostřednictvím formuláře, telefonicky na 735 507 097, emailem na info@efectfit.cz nebo přes WhatsApp. Čas a termín úvodního tréninku sladíme tak, aby vyhovoval oběma stranám.

Více info o úvodním tréninku naleznete zde »

Filip
Komunikovat s Vámi bude

Filip

po - pá 9:00-17:00
provoz EfectFit
provoz EfectFit
ilustrační ikona ilustrační ikona