Blogový článek o bolestech hrudní páteře z pohledu mechanické diagnostiky. Vysvětlení, rady a tipy od diplomovaného fyzioterapeuta.
V minulém textu jsme psali o příčině vzniku bolestí páteře a jejich odstraňování zejména v oblasti krku. Nyní si povíme více o bolestech v oblasti hrudní páteře a vhodných cvičeních pro její odstranění.
Bolesti ze samotné hrudní páteře bývají pociťovány pásově, v oblasti hrudníku. Pokud se ale bolest nachází mezi nebo pod lopatkami, je to spíše přenesená bolest z oblasti krku. Při bolesti v bederní oblasti budou zase na vině pravděpodobně kříže. Bolesti z hrudní páteře často krát svým místem výskytu napodobují onemocnění srdce, plic, trávicího traktu a ledvin.
Počátek bolestí hrudní páteře se spojuje zejména s úrazy, při kterých je přítomna rotace hrudní páteře. Nejčastěji však vznikají kvůli dlouhodobě udržované vynucené poloze a špatnému postoji. Provokujícími faktory, které způsobují bolest nebo diskomfort, jsou ohýbání, zvedání břemen, napřímení a rotace. Častokrát jsou přítomny problémy se spánkem kvůli nemožnosti nalezení vhodné polohy. Aktivity, které jsou spojené s pohybem hrudníku jako například hluboký nádech, kašel a smích, bývají bolestivé.
V oblasti hrudní páteře je větší možnost výskytu závažné spinální patologie. Nachází se zde užší spinální kanál, a tedy herní disky mohou být v této oblasti obzvláště nebezpečné, protože vědí způsobit útlak míchy. Pokud se příznaky progresivně zhoršují, případně jsou spojeny s neurogenními problémy, je vhodné vyhledat specialistu na potvrzení nebo vyloučení jejich muskuloskeletárního původu.
Tolik zatím na úvod a v dalším pokračování si povíme více o vhodných cvičeních a postupu léčby či prevence...
Nejčastějším směrem léčby je pohyb do extenze, vystření. Opět to souvisí, tak jako u krční páteři, s posturálními aktivitami během běžného denního života, které jsou většinou flekčního charakteru, a tedy v předklonu se spadlými rameny, shrbený. Nutností je také ergonomická úprava pracovního prostředí. Nejpravděpodobnějším cvikem, který by při pravidelném provádění přinášel úlevu, je tedy extenze, vystírání vsedě.
Před cvičením je vhodné udělat si funkční test, abychom si uměli ověřit, zda postupujeme správně. Například máme-li problémy s hlubokým nádechem, uděláme si před cvičením několik takových nádechů a zapamatujeme si, jak velkou bolest nám způsobovaly. Případně máme-li problém s provedením hlubokého předklonu, také si zkusíme ohodnotit jeho volnost nebo bolestivost.
Při provádění cvičení sedíme na židli s opěradlem. Překřížíme ruce za hlavou, tak aby lokty směřovaly dopředu a uděláme záklon do maxima, po kterém následuje návrat do neutrální polohy. Při maximálním záklonu můžeme pocítit bolest v oblasti páteře, která by se ale po návratu do neutrálu měla zmírnit. Provedeme alespoň 10 opakování tohoto cvičení, při kterém se snažíme jít vždy do maximálního rozsahu pohybu. Po odcvičení si vyzkoušíme svůj funkční test, v tomto případě jsme si zvolili hluboký nádech a předklon. V případě, že lze nádech provést jednodušeji nebo je předklon volnější, způsobuje méně bolesti, uvolňujeme si blokádu v této oblasti. Se cvičením pokračujeme každou hodinu po 10× až do odeznění příznaků. Pokud by ale cvičení příznaky zhoršovalo, nemělo efekt, případně by jej nebylo možné provést pro bolest nebo jiné příznaky, je vhodné navštívit fyzioterapeuta nebo lékaře pro další diagnostiku a postup.
V oblasti hrudníku se vyskytují časté svalové dysbalance, které zhoršují držení těla. Uvedeme si proto pár cviků k procvičování nejčastěji se vyskytujících oslabených a zkrácených svalů. Cviky je ideálně provádět alespoň jednou denně jako kompenzace sedavého zaměstnání. Výsledkem pravidelného cvičení by mělo být lepší držení těla a snížení bolestí páteře.
Opřete se oběma rukama o zárubeň a 3 až 5× si vytáhněte prsní svaly, tak abyste cítili jemný tah z přední strany hrudníku.
V poloze na čtyřech se zkuste vyhrbit tak, abyste nevytahovali ramena k uším, ale tlačili je směrem dopředu. Potom udělejte opačný pohyb a zkuste lopatky táhnout směrem k hrudníku a dolů, bradu zkuste zaklonit a dívejte se před sebe. Můžete cítit tlak mezi lopatkami, který by se měl po několika opakováních zmírňovat.
V poloze na čtyřech si zastabilizujte lopatky tak, že je táhnete směrem dolů ak hrudníku. Jednu ruku s nádechem zvedejte tak, abyste se dívali do dlaně, totéž pak is druhou.
Pokud vám bolesti páteře přetrvávají, naši fyzioterapeuti je rádi pomohou vyřešit. Více info o našich fyzio službách najdete zde.
Chcete začít se svojí fitness rutinou? Náš článek poskytuje klíčové rady pro začátečníky, jak správně začít cvičit, stanovit cíle a dosáhnout jich. Získejte užitečné tipy na výživu, cvičení a sledování pokroku.
přečíst víceJak a proč cvičit břicho, core? Jaké jsou časté vady nebo naopak, jaké cviky na břišní svaly jsou nejúčinnější? Dozvíte se v článku.
přečíst víceMáte různé otázky ohledně spolupráce s osobním trenérem? Kolik stojí hodina nebo jak poznáte skutečného odborníka? Zjistěte v článku.
přečíst vícePrvní trénink s osobním trenérem je u nás zdarma a bez závazků. Přihlaste se na něj prostřednictvím formuláře, telefonicky na 735 507 097, emailem na info@efectfit.cz nebo přes WhatsApp. Čas a termín úvodního tréninku sladíme tak, aby vyhovoval oběma stranám.
Více info o úvodním tréninku naleznete zde »