Blogový článok od fyzioterapeuta 19

V minulých částech jsme se věnovali nejčastějším bolestivým stavům páteře, a to krční a hrudní. V dalších částech se zaměříme na křížovou páteř.

Bolesti křížů se vyskytují v moderní době u populaci běžně. Bohužel, uzdravení z jedné bolestivé epizody neznamená pro většinu lidí definitivní konec problémů. Nejčastější bolesti jsou mechanického původu způsobené posturálními faktory resp. špatným držením těla. Bolesti mohou být zapříčiněno i vážnější spinální patologií. Ty se však vyskytují asi jen u 1% pacientů. V následujících textech se zaměříme na příčiny mechanických bolestí dříku. Vysvětlíme si, co přispívá ke vzniku bolestí, jak postupovat při jejich nástupu a řekneme si, jak jim předcházet.

Vznik bolestí si někteří pacienti umí spojit s určitým pohybem - nejčastěji s předklonem, rotací nebo s pohybem při zvedání břemene. Začátek bolesti bývá spontánní nebo pozvolný. Pacienti si neumí vysvětlit, proč je předtím zdravá záda začala bolet. Při bližším vyšetření vyjdou na povrch určité predispoziční faktory:

  1. Dlouhodobě nesprávný sed

Jak správně sedět, aby se minimalizovala zátěž páteře?

  • zachovat bederní lordózu
  • kolena nemít nad úrovní beder
  • přerušovat sed minimálně každou hodinu
  1. Ztráta rozsahu pohybu do extenze, vystření

Až 70-80% pacientů s bolestmi v dříku mají omezený rozsah pohybu do záklonu. Toto omezení se projevuje zejména bolestí při snaze o provedení záklonu nebo až nemožností tento pohyb provést. Jednou z hlavních příčin jsou polohy (sed, předklon), které dominují našemu životnímu stylu.

Nejčastějším projevem s dobrou prognózou pro mechanickou terapii jsou bolesti v křížové oblasti intermitentního charakteru - intenzita se mění, jeden den horší, druhý lepší. Hůře jsou na tom bolesti, při kterých je přítomné vyzařování do končetiny a přenesené bolesti - délka léčby tehdy bývá delší.

Je třeba se vyhýbat pozicím a pohybům, které vyvíjejí nevhodný tlak na plotýnku. To jsou zejména pozice a pohyby se sehnutými zády, například. úklid, zvedání věcí, práce na zahradě, nevhodné cvičení, špatný sed. Případně, pokud se těmto aktivitám neumíme vyhnout, je vhodné při nich nosit dříkový pás, který nám pomáhá udržovat záda rovně nebo při sezení v práci bederní opěrku. Při cvičení je důležité zaměřit se na svaly středu těla, které pomáhají udržovat vzpřímené držení těla a zároveň uvolnit svaly zkráceno.

Jak zjistím, zda je pro mě cvičení vhodné a neublížím si?

  • Všimněte si, zda je vaše bolest přítomna stále. Dokážu intenzitu bolesti měnit pohybem nebo polohou? Pokud ano, je vhodná ke cvičení. Pokud ne nebo nevíte, poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem.
  • Před cvičením si zkuste udělat několik jednoduchých testů:
    1. Předklon a záklon ve stoje – Jste schopni převést daný pohyb do plného rozsahu? Objevuje se při provádění bolest? Rozsah pohybu a velikost bolesti si zaznamenejte – například. bolest 4/10.
    2. Dokážete zvednout nataženou nohu vleže na zádech jako je na obrázku? Vzniká vám bolest v kříži nebo vyzařování? (pokud cítíte tah pod kolenem, natahují se vám svaly, je to OK) Opět si vaše pocity při tomto testu zaznamenejte.

A v posledním článku si ukážeme, vysvětlíme konkrétní cvičení...

Projdeme si sestavu jednoduchých cviků, které slouží k uvolnění bederní oblasti, laicky křížů. Můžete při nich pociťovat mírné bolesti v dříku, které by se ale neměly zvyšovat během jejich provádění. Pokud vám bolest vyzařuje do končetiny a některý cvik zhoršuje vyzařování, vynechejte ho a zkuste další. Pokud vám cviky způsobují zhoršení stavu, opět je vhodná konzultace s fyzioterapeutem.

  1. Přitahování kolen k hrudníku

Vleže na zádech si s výdechem přitáhněte kolena k hrudníku, po přitažení vždy vraťte nohy do počáteční polohy. Cvik opakujte asi 10×.

  1. Extenze v dříku

Vleže na břiše se vytlačte na rukou směrem nahoru. Nezapojujte břišní a zádové svaly. Nechte si převisnout bederní lordózu. Cvik opakujte asi 10×.

  1. Posilování břišních svalů vleže na zádech

Vleže na zádech zvedněte obě nohy skrčené a zpevněte břicho. Postupně vystírejte jednu, druhou nohu a chvíli podržte ve vzduchu. Křížovou část páteře máte položenou blíže u země, aby nevznikala bolest.

  1. Vystírání nohy a ruce do kříže v poloze na čtyřech

Vystřete nohu a když budete mít stabilizovanou pozici, zkuste natáhnout i opačnou ruku. Snažte se udržovat dřík rovně, neprohýbat, nenaklánět.

Na závěr si znovu zopakujte cvik číslo 2, extenze v dříku 5-7×.

Po odcvičení této sestavy si znovu zkuste zopakovat testy, které jste si zvolili na začátku (předešlý článek). Podařilo se vám dosáhnout většího rozsahu pohybu, snížili jste vyzařování nebo dané pohyby způsobují méně bolesti? Pokud ano, ideální je sestavu zopakovat alespoň 2× denně nebo preventivně alespoň jednou denně.

Pokud vám bolesti páteře přetrvávají, naši fyzioterapeuti je rádi pomohou vyřešit. Více info o našich fyzio službách najdete zde.

První
trénink

Vyplňte jednoduchý formulář

První krok k vašemu cíli za pouhých 20 sekund

První trénink s osobním trenérem je u nás zdarma a bez závazků. Přihlaste se na něj prostřednictvím formuláře, telefonicky na 735 507 097, emailem na info@efectfit.cz nebo přes WhatsApp. Čas a termín úvodního tréninku sladíme tak, aby vyhovoval oběma stranám.

Více info o úvodním tréninku naleznete zde »

Filip
Komunikovat s Vámi bude

Filip

po - pá 9:00-17:00
provoz EfectFit
provoz EfectFit
ilustrační ikona ilustrační ikona